Inspiration
Japan bortom turiststråken
16 juni 2026
Resebrev från Japan.
Skrivet av Mikael, resespecialist i Oslo.
Vi känner alla till de klassiska bilderna av Japan. Fushimi Inari i gryningen, bambuskogen i Arashiyama och geishorna i Gion är ikoniska platser, men de präglas också av stora folkmassor och jakten på den perfekta bilden.
På min senaste resa till Japan ville jag upptäcka något annat. Jag sökte inte det Japan som är anpassat för massturism, utan det Japan som fortfarande tillhör japanerna själva.
Det krävde kanske lite mer ansträngning, men gav samtidigt oändligt mycket mer tillbaka.
Resan började med tåget från Tokyo ombord på den nya Spacia X, innan färden fortsatte till Rinnoji och Toshogu. Det som imponerar här är hur man får uppleva två olika trosinriktningar på samma plats och hur templen samspelar med naturen. Här är det betydligt lugnare än vid exempelvis Senso-ji i Tokyo. Man slipper vandra genom ändlösa köer av selfie-pinnar och vänta på att ta samma bild som alla andra. I närheten ligger även Kegonfallen. Här finns utsiktsplattformar högst upp samt en hiss som tar dig ner till foten av vattenfallet, där de bästa bilderna kan tas. För den som söker ett boende i den absoluta toppklassen har nyöppnade Ritz-Carlton etablerat sig här. Hotellet erbjuder bland annat privata onsen-rum, vilket ger en särskild känsla av lugn efter en dag fylld av intryck.
Resan fortsatte sedan till Oze-Tokura, ett namn jag kommer att minnas länge. Området är älskat av japanerna men nästan okänt för oss internationella resenärer. Här vandrar man på träspänger som slingrar sig genom ett storslaget våtmarkslandskap omgivet av berg. Gräset skiftar färg med årstiderna och en fuktig dimma lägger sig över den låga växtligheten. Det är en fascinerande kontrast att röra sig genom denna vildmark för att plötsligt stöta på ett kafé eller en varuautomat.
För att komma närmare det japanska vardagslivet deltog jag i en guidad cykeltur i Nasushiobara. Det är i sådana här landsbygdsområden som man verkligen upplever själen i det traditionella Japan. Här ser man hur japanerna sköter sina trädgårdar och lever som de alltid har gjort: enkelt, men med en imponerande känsla för detaljer. De arbetar hårt med jordbruk enligt traditionella metoder, och det är i mötet med vardagen som man hittar den genuina japanska folksjälen. Att cykla genom det gröna landskapet i lugnt tempo var ett fantastiskt sätt att uppleva landet på, och dagen avslutades med en oförglömlig lunch på ett lokalt farmhouse. Maten var enkel, perfekt tillagad och helt fri från turistanpassade menyer. Det var en av de där dagarna som man aldrig glömmer.
Den absoluta höjdpunkten var vistelsen på Iizuka-tei i Tochigi. Det här är en femstjärnig ryokan som inte känns som ett hotell, utan som ett hem. Varje rum är unikt, rymligt och utrustat med eget kök. Maten är traditionell japansk när den är som allra bäst, och det lugna tempot på platsen får dig att sakta ner. Om du söker äkta avkoppling är detta en plats att resa till.
Japan är så mycket mer än de motiv som ofta dyker upp i sociala medier. Den japanska själen finns i de stilla tempelträdgårdarna, längs cykelvägarna genom jordbrukslandskapet och runt matbordet på ett lokalt gårdshus. Det här var en resa som gav mig nya perspektiv på hur man kan uppleva både natur och kultur, erfarenheter som jag tar med mig när jag framöver skräddarsyr resor för våra gäster.
Vill du veta mer?
Berätta vad du önskar dig, så att vi kan komma med ett reseerbjudande som passar just dig.

Fler inspirationsartiklar

Från tempel till Shinkansen: Oförglömliga upplevelser i Japan
Från Tokyo till Koyasan och Nara: Upplev Japan genom Andrews ögon när han fascineras av kultur, historia och gästfrihet.

I Khmerernas rike
Angkor, huvudstaden i det gamla Khmerriket, är den vanligaste orsaken till att globetrotters sedan början av 1900-talet har ställt in kompassnålen mot Kambodja.





















